Pomnik w hołdzie ratownikom GOPR


Fundacja “Most Pamięci” wykonała pomnik w hołdzie założycielom ratownictwa górskiego w Beskidach. Autorem pomysłu i wykonawcą jest prezes fundacji Włodzimierz Lach.

Chciałem uczcić 65. rocznicę zorganizowanego ratownictwa. Chodziłem po Beskidach i znalazłem na Skrzycznem dwa kamienie, które przypominają góry. One się jakby chylą nad emblematem GOPR i tablicą z inskrypcją. Góry pochylają się nad ideą ratownictwa górskiego

Pomnik odsłonili dwaj nestorzy GOPR, który byli przy jego narodzinach – Jerzy Podgórny i Alojzy Szupina. Przecięli błękitną szarfę symbolizującą ratownictwo górskie. “W pierwszym kursie uczestniczyły 34 osoby. 32 go ukończyły. Spośród nich wśród nas są Jerzy Podgórny z Bielska-Białej i Alojzy Szupina z Cieszyna” – powiedział naczelnik grupy beskidzkiej GOPR Jerzy Siodłak.

Naczelnik beskidzkiego GOPR Jerzy Siodłak podkreślił, że obecnie grupa ta jest największą w Polsce. Korzeniami sięga Beskidzkiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które powstało w listopadzie 1952 r. Działa na terenie Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Małego i zachodniej części Makowskiego. “Dziś obsługujemy praktycznie największą liczbę wypadków górskich i narciarskich w polskich górach” – powiedział.

źródło: niezależna.pl

Aktualności

Komentarze zablokowane